Poradna

V poradně poukazujeme na nejčastější chyby investorů a podáváme zjednodušený návod jak a proč si vybrat architekta.

Proč a jak si vybrat architekta | Ukázky nejhorších požadavků investorů

Proč si vybrat architekta

Běžně se setkáváme s investory, kteří se sami cítí být architekty nebo mají za to, že architektem může být každý. Nemůže. Česká krajina je toho smutným důkazem nemluvě o tom, že se oficiálně za architekta považují i lidé bez potřebných zkušeností a vzdělání.

Kdo je architektem?

  • Architekt má mininálně 6leté vysokoškolské vzdělání a získaný titul Ing. arch., MgA. nebo starší ak. arch.
  • Zkušený architekt by měl být držitelem autorizace. Její získání vyžaduje minimálně 3 roky praxe a vlastní realizované projekty. Nelehká zkouška se skládá před komisí České komory architektů. Složením se stává architekt jejím členem.
  • Pouze autorizovaný architekt může být autorem projektové dokumentace a vykonávat stavební dozor.
  • Neautorizovaný architekt může provádět práce pouze pod dozorem autorizovaného architekta - člena komory.
  • Architekt obvykle má osobitý styl, snaží se pochopit investora, ale nehodlá slevit z toho čím je jedinečný.

Proč si vybrat architekta?

  • Ušetříte peníze i čas.
  • Vyvarujete se amatérských (drahých) chyb.
  • Architekt zodpovídá za stavbu.
  • Chcete mít originál, odpovídající vašim požadavkům.
  • Otevře Vám oči jak se dá řešit moderně bydlení a doporučí vyzkoušené materiály.

Postup jak vybrat architekta?

  • Každý architekt má dnes internetové stránky a na nich své návrhy a studie. Najděte si takového, jehož návrhy se Vám líbí.
  • Ověřte si, že je skutečně architektem (viz "Kdo je architektem?").
  • Dejte si s ním schůzku, pokud Vám padne i lidsky, určitě si budete lépe rozumět až budete řešit návrhy a studie nového bydlení.

Ukázky nejhorších požadavků investorů

1. Hledám šikovného, mladého architekta, může být i student, pro návrh malého domu

Rada: Patrně jeden z nejvtipnějších a zároveň nejtragičtějších požadavků. Klient by si patrně nenechal operovat žaludek „nadějným studentem“ naopak by vyžadoval zkušeného odborníka. U domu, ve kterém má klient strávit svůj život s rodinnou, a který má vyhovovat jeho požadavkům na život hodlá slevit k naprostému začátečníkovi.

Architekt musí absolvovat 6 let studia, minimálně tři roky praxe a dále další dva roky na autorizaci. I po té ještě není hotovým architektem, což teprve nadějný student, který zná sotva desetinu potřebných znalostí.

V domě nebo bytě stravíte možná celý život, svěříte ho tedy studentovi nebo zkušenému architektovi?

2. Platit architekta jsou zbytečné výdaje navíc, návrh zvládnu sam.

Rada: Možná byste mohli zkusit navrhnout nový design automobilu, protože jej denně používáte... Patrně ve skutečnosti nic takového neuděláte. Nové bydlení nebo rekonstrukce vyžaduje zkušenosti a komplexní náhled na věc - od zákonů, norem, přes technologické postupy a samotnou realizaci, nemluvě o podobě. Zjistěte si jak postupujeme my, práce architekta není "brnkačka" pro každého...

3. Stavební práce si pohlídam sám

Rada: Nepohlídáte a neuhlídáte. Stavební dozor za vás zkontroluje postupy, které byste si museli nastudovat a hlavně být přítomen během stavby. Často se najdou řemeslníci, kteří si chtějí ulehčit práci, pod omítkou nebo dlažbou už nic nezkontrolujete.

4. Za měsíc musí být rekonstrukce bytu hotová!

Rada: Zapomeňte na seriály o rychlé a levné rekonstrukci bytů, obvykle jde jen o show pro diváky mimo realitu. Rekonstrukce bytu vyžaduje obvykle 2 až 5 měsíců. Jen dodací lhůty na kuchyně nebo některé obklady jsou 4-6 týdnů. Trvání realizace určuje architekt tak, aby nedošlo k nesprávnému postupu a tím nenapravitelným chybám. Jedná se o včasné objednávání materiálů a prací od subdodavatelů nebo dodržení technologických přestávek, např. doby vysychání nivelace, štuku atd.

5. Tenhle dodavatel provede stavbu výrazně levněji, nebudu platit zbytečně navíc. Dejte slevu.

Rada: Nikdo nechce utrácet zbytečně, architektonická studie, stavební práce i materiál ale mají svoji cenu. Pokud přijmete nízkou nabídku, musí dodavatel na něčem ušetřit - obvykle na materiálech a kvalitě provedení, nebo v polovině stavbu zastaví a bude požadovat navýšení plateb. Takže věřte, že se levný dodavatel pěkně prodraží. Nakonec chcete dobře bydlet nebo ušetřit?

6. Vím jak na to, našel jsem si to na webu / viděl jsem v televizi

Rada: Dnešní zdroje umožňují získat spoustu užitečných postupů a informací. Pokud by bylo vše tak snadné, nepotřeboval by svět architekty ani projektanty. Video ani kniha vám za stavbu neručí, ani vám neporadí s řešením. Je dobré získat co nejvíce informací, ušetří to mnoho práce i architektovi při vysvětlování postupů. Ale je velký rozdíl mezi tím získat informaci a samotnou relizací. Architekt je za stavbu odpovědný, věříte-li spíše anonymní informaci z internetu, bude někde něco špatně...

7. Důležité je, aby ta stěna byla modrá

Rada: Finální podoba interiéru je důležitá, ale výmalbu můžete provést kdykoliv. Kdežto nefunkční dispozice, nepraktické rozvody a odfláknutá podlaha či opomenutí vymalovat koupelnu hydrozolací znamenají skutečný problém. Dbejte nejprve na důležité věci - dispozice, rozvody, podlahy, jejichž náprava je skutečně nákladná.

8. Chci detailní položkový rozpočet a platit budu týdně, jen co si projdeme položku po položce na faktuře.

Rada: Byrokracie je důležitá ale jen do nutné míry. Zatěžování podrobnými výkazy snižuje výkonnost a navíc zabírá spoustu času. Důležitá je důvěra. Platba týdně navíc vyžaduje neustálou Vaší přítomnost, bez platby není možné v rekonstrukci pokračovat. Vybírejte si dodavatele kterým věříte, ušetří vám to spoustu času i nervů.

9. Požaduji přesnou konečnou cenu po položkách před zahájením stavby

Rada: Nemožné. Spousta materiálu se objednává až po zahájeni stavby a cena se obvykle mění. Je zcela obvyklé, že si investor vybere materiály ve zcela jiné cenové hladině než byl plánovaný rozpočet. Jde tedy o zbytečnou práci. Po dodavatelích požadujte rámcovou kalkulaci nebo celkovou finální čásktu, kolem které se budete pohybovat.

10. Chci kompletní rekonstrukci bytu do 100 000 Kč

Rada: Nemožné. Pokud na tuto cenu dodavatel přistoupí, musí rekonstrukci na něčem zásadním ošidit - obvykle na materiálech a kvalitě provedení, nebo v polovině stavbu zastaví a bude požadovat navýšení plateb. Ve finále zaplatíte několikanásobně víc. Zjistěte si jak probíhá rekonstrukce bytu.

11. Chci vynikající kvalitu když už to platím

Rada: Chcete-li vynikající kvalitu, musíte si připravit odpovídající částku na realizaci. Nové Ferrari si za pár set tisíc také nepořídíte. Každá práce i materiál mají svoji cenu.

12. Budu určovat kolik se má platit na zálohách

Rada: Takový přistup znemožňuje dodavateli objednávat materiál a služby. Je zcela nesmyslné si rovněž myslet, že dodavatel bude investovat do nemovitosti kterou nevlastní, a pak bude očekávat, že mu dojde platba.

13. Chci schvalovat zvlášť každou platbu dodavatelům

Rada: Zcela nepraktické řešení, vyžaduje neustálý osobní kontakt a přítomnost zadavatele, komplikuje objednávky a zdržuje stavbu až o měsíce. Tento přístup znemožňuje plánování a hladký chod stavby.

14. Chci moderní pasivní dům

Rada: Nenechávejte se strhnout trendy a neprověřenými technologiemi. Kvalitní zateplení je samozřejmostí, ale bydlet ve skleníku s nemožností otevřít si okna a navíc dýchat vzduch prohnaný rekuperační jednotkou je nezdravé a drahé. Co ušetříte na topení zaplatíte na údržbě a desinfekci, navíc si nebudete moci ani pořádně vyvětrat, nemluvě o případných zdravotních problémech. Dům je o propojení stavby se zahradou nebo přímo přírodou, ne o jeho izolaci.

15. Stačí mi jen nějaký náčrtek, nemusím to mít celé nakreslené.

Rada: Potřebujete-li jen nějakou skicu, internet je jich plný. Architekt nemůže jen tak od stolu načrtnout dům, jeho práce spočívá v důkladném prostudování situace, seznámení se se skutečnými potřebami klientů, promýšlení prostor a dalších. Náčrtek vám pomůže maximálně při výběru stylu vzhledu domu, ale ne už v provedení. Zjistěte si o práci architekta více.

16. Kuchyně mi stačí z Ikey.

Rada: Obchodní domy s nábytkem a interiérovými doplňky nabízí skvělý a často zajímavý výběr. Kuchyně je prostor, který by měl být praktický tak aby vše potřebné bylo po ruce. Nepříliš velký, jinak se po kuchyni uběháte, nepříliš stísněný, abyste v kuchyni mohli mít vše co skutečně potřebujete. Kuchyně navrhujme od roku 2003 a víme, že každý zákazník vyžaduje jiné funkce. U nás si oproti hotové kuchyni z obchodu s nábytkem připlatíte ca 20 až 30 tisíc Kč, ale budete mít kuchyni na míru v přesně požadovaném provedení i s dopravou a montáží.

17. Hledám projektanta na vypracování projektu rodinného domu.

Rada: Projektant řeší technické provedení budovy, nemovitosti. Necháteli si dům připravit projektantem, bude po technické stránce v pořádku, ale jak se s tím setkáváme, nebude v pořádku po té užitkové a pocitové stránce. Architekt je ten kdo promýšlí situace a varianty obývání domu takové, aby se nový dům přizpůsobil potřebám obyvatel. Projektant naopak obvykle zhotoví dům, kterému se musí obyvatelé a jejich zvyky přizpůsobit.

18. Rekonstrukce kuchyně, kuchyni mám z kuchyňského studia, potřebuji ji jen smontovat.

Rada: Doufáme, že se nikdo kdo čte tyto řádky nedostane do situace jako klient s výše uvedeným požadavkem. Každé kuchyňské studio, hodné takového označení, samozřejmě montuje své kuchyně. Každá kuchyně se dělá na míru prostoru a ten se upravuje pro potřeby kuchyně - jde o přívody elekřiny, vodu, odpad, vzduchotechniku atd. Máteli tedy hotovou kuchyni a nepřiparvené přívody, těžko vám ji někdo smontuje. Druhým důležitým aspektem je záruka. Výrobce nebude ručit za kuchyň, protože byla nesprávně smontována, firma instalující kuchyň zase proto, že byla nesprávně navržena výrobcem. Toto je jen další případ šetření penězi na nesprávném místě, vše se pěkně prodraží.

19. Pořídili jsme za 3,5 milionu starší byt 3+1 a hledáme firmu na kompletní rekonstrukci do 300 000 Kč .

Rada: Od ceny nemovitosti můžete obvykle odvodit i následnou cenu rekonstrukce. Pořizujeteli tedy starší byt 3+1 v ceně okolo 3,5 mio a požadujete kompletní rekonstrukci, připravte si na ní ca 20 % z pořizovací částky. Levnější rekonstrukce bude nutně na něčem ošizená - na odvedené práci, materiálu, správném postupu...